Gönderen Konu: Windows 2003 Server Kurulumu  (Okunma sayısı 8 defa)

Çevrimiçi MyBingol

  • Administrator
  • Level 10
  • *****
  • İleti: 302
  • Karma: 36
    • 'trüjen' olabilir
Windows 2003 Server Kurulumu
« : 09 Temmuz 2012, 06:40:43 ÖS »
1. Giriş

Bu Makalede Windows Server 2003’ün Kurulum ve Konfigurasyon Ayarları Üzerinde Durulacaktır.

2. Windows Server 2003 Hakkında

Windows Server 2003, Nisan 2003’te piyasaya çıkan, Windows 2000 gibi, küçük ve merkezi yönetimli kuruluşlardan geniş çaplı kuruluşlara kadar her çapta kuruluşun gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanmış, ayrıca kuruluşların Microsoft .NET özelliğinden tam olarak yararlanabilmesini sağlayacak biçimde geliştirmiş sunucudur.

Windows’un .NET adını taşıyan ilk sürümü olarak Windows Server 2003 ürünü Microsoft. NET Framework yapısını da içermektedir. Bu yapı geliştiricilerin XML Web hizmetleri oluşturmalarına ve bu hizmetleri geleneksel uygulamalarla birleştiren geleceğin uygulamalarını oluşturmalarına olanak verir. Böylece, uygulamaların oluşturulması, dağıtımı ve sürekliliğinin sağlanması basitleşirken, tamamen Web özellikli bir yapıya kavuşmak kuruluşların iletişimlerini, işbirliğini ve bağlantılarını daha ileri düzeylere getirmelerine olanak sağlayabilecektir. --78.170.244.141 20:18, 29 Mayıs 2009 (UTC)--78.170.244.141 20:18, 29 Mayıs 2009 (UTC) Windows Server 2003 ürünü Windows 2000 Server sürümünü temel aldığından, müşterilerin bir Windows sunucu işletim sisteminden isteyebileceği (güvenilirlik, güvenlik ve ölçeklenebilme gibi) tüm temel işlevlere sahiptir. Windows Server 2003, sistem yönetiminde kolaylık ve güvenilirliği her kademede sağlamak için gereken çeşitli yenilikleri sunarken, varolan Windows 2000 tabanlı dizinlerle, Web uygulama, ağ, dosya ve yazdırma hizmetleri ile de bütünleşebilecektir.

Microsoft Windows Server 2003 ailesi şu dört sürümden oluşmaktadır:

      * Web Edition: Web hizmetleri ve ev sahipliği için tasarlanmıştır. Web hizmetlerinin ve uygulamalarının hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve dağıtılması için uygun bir platform sağlar.
      * Standard Edition: Her çapta kuruluşun günlük gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlamıştır. Dosya ve yazıcıların ortak kullanılması, güvenli Internet bağlantısı, masaüstü uygulama kurulumunu tek merkezden yönetme ve çalışanlar, ortaklar, müşteriler arasında zengin bir işbirliği sağlama konularında çözüm sunar.
      * Enterprise Edition: Her çapta kuruluşun genel amaçlı kullanımı için tasarlanmış olan Windows .NET Enterprise Server; uygulamalar, XML Web hizmetleri ve altyapı için uygun bir platformdur, yüksek düzeyde güvenilirlik, performans ve üstün bir verim sağlar. Ama bu Windows Server 2003 ailesinin desteği bitmiş sürümüdür.
      * Datacenter Edition: En üst düzeyde ölçeklenebilme kapasitesi ve kesintisiz kullanım gerektiren, hayati derecede önem taşıyan uygulamalar için tasarlanmıştır.

Her Windows Server 2003 sürümü, müşterinin belirli ticari ve IT gereksinimlerini karşılayacak biçimde özelleştirilebilen işlevlere sahiptir.

3. Windows Server 2003 Sistem Gereksinimleri

Gerekli Bilgilere buradan Ulaşabilirsiniz.

4. Windows Server 2003 Kurulum


Adım 1
       CD’den BaşlatınAdım 2
       Eğer SCSI Aygıtı Yüklemek İstiyorsanız F6 Tuşuna Basarak Yükleyebilirsiniz.Adım 3
       Automatic System Recovery (Otomatik Sistem Kurtarma),(ASR) i Çalıştırmak İstiyorsanız F2 Tuşuna Basın.

Adım 3
       Gerekli Dosya ve Sürücüler Yüklenir.
         
Adım 4
       Eğer Sistemde Başka Bir İşletim Sistemi Varsa R İle Onarabilirsiniz. Onarım Yapmak İstemiyorsanız Enter Tuşuyla Devam Edin.Adım 5
       F8 İle Lisans Anlaşmasını Kabul Edin


Adım 6
       Bu Aşamada Windows Server İçin Sabit Disk Üzerinde Bölüm Oluşturacak
          * Eğer Sabit Disk Bölümlenmemişse C Tuşuna Basarak Yeni Bölüm Oluşturabilirsiniz.


* Eğer Sabit Diskinizde Başka Bir İşletim Sistemi Varsa veya Zaten Bölümlenmişse Yeni Bölüm Oluşturabilir, Varolan Bölüm   Üzerinde Oynayabilirsiniz.
       * Eğer Sabit Diskiniz Bölümlenmişse ve Yeterince Yer Yoksa Bölümleri Silip Yeniden Oluşturabilirsiniz.
       
     Adım 7
       Windows İşletim Sistemleri FAT, FAT32 ve NTFS Dosya Sistemlerini Desteklemektedir. Windows Server 2003, Windows XP Professional, Windows XP ve Windows NT’de Önerilen Dosya Sistemi NTFS’dir. Windows 98 ve 95’tede FAT veya FAT32 Dosya Sistemlerini Kullanabilirsiniz. Biz NTFS Kullanacağız.

Dosyalar Kopyalandıktan Sonra Bilgisayar 15 Sn Sonra Yeniden Başlatılır.
       
     Adım 8
       Bilgisayar Yeniden Başladıktan Sonra Kur Aygıt Sürücülerini Yükler.
Adım 9
       Bölgesel Ayarları vs Değiştirmek için Özelleştir’e (Customize) Tıklayın ve Gerekli Ayarları Yapın (Saat, Dil, Klavye Düzeni vs)
Active Directory

Windows Server 2003 - Active Directory Installation from 5A65726F on Vimeo.


 İletişim sayfasına gitmek için tıklayın İletişim sayfasına gitmek için tıklayın
İletişim sayfasına gitmek için tıklayın İletişim sayfasına gitmek için tıklayın